dziecko · rodzic

3 złote zasady adaptacji dziecka w przedszkolu

Wejście na poziom „przedszkolny” jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu każdej rodziny. Obawy rodziców (klik!) w połączeniu z całkiem nową sytuacją społeczną małego człowieka przyczyniają się do powstaniu wielu wątpliwości i jeszcze większej ilości znaków zapytania. Jak zatem ułatwić początkową fazę tego etapu? Oto 3 niezawodne zasady, które znacznie ułatwią Wam wejście w nową sytuację.

Uspokój się!                                                                                                                Nasze pociechy mają niezwykłą wręcz umiejętność współdzielenia naszych emocji. W związku z tym to, że Twoje zdenerwowanie udzieli się również dziecku jest więcej niż pewne. Efekt? Twoje dziecko będzie kojarzyło przedszkole z czymś, co powoduje że mama jest zdenerwowana i smutna. A przecież nie ma nic gorszego dla malucha niż fakt, że mamie jest po prostu źle…

Idź na spacer.                                                                                                              Najlepiej zrób to razem z dzieckiem. Wybierzcie się w okolice przedszkola. Obejrzyjcie cały budynek oraz ten świetny plac zabaw, który jest tuż obok. Świetną opcją będzie kilka chwil zabawy z innymi przedszkolakami (oczywiście po wcześniejszym ustaleniu tego z paniami ;). Postaraj się o to, by dziecko mogło spokojnie obejrzeć sale, zabawki i inne ciekawe zakamarki w placówce.

Opowiedz.                                                                                                                   Mów dziecku o tym, co je czeka w przedszkolu. Opowiadaj o tym, co będzie się działo i jak wpłynie to na Wasz rytm dnia. Pamiętaj jednak o jednej, bardzo ważnej rzeczy – bądź szczery i prawdziwy w swoich opowiadaniach! W przeciwnym wypadku dziecku poczuje się rozczarowane i mocno zniechęcone do kolejnych wizyt w przedszkolu. Podobnie postępuj przy pożegnaniach. Po krótkim i konkretnym całusie na do widzenia zaznacz wyraźnie, o której godzinie ponownie się zobaczycie (np. po podwieczorku, po leżakowaniu)

Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest indywidualną osobowością i moment adaptacji w przedszkolu może przejść zarówno niezauważalnie jak i w sposób odroczony (przykładowo moja córka miała lekki kryzys przedszkolniczy po około 2,3 tygodniach od rozpoczęcia całej przygody). Najważniejsze w tym pierwszym etapie jest to, by rodzic współpracował z opiekunami w przedszkolu. Dzięki temu możemy wypracować optymalny styl postępowania z dzieckiem, a w efekcie sprawić, że nasze Szczęście będzie jak najpełniej korzystało z uroków przedszkolnego życia.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s