dziecko · rodzic

5 krótkich porad dla rodziców niegrzecznych dzieci

„Ale z Ciebie łobuz!”, „On/a jest taki niegrzeczny/a”, „Cóż za krnąbrny bachor” … Brzmi znajomo, prawda? Być może nigdy nie użyłeś żadnego z tych określeń względem swojego dziecka (gratuluję!), ale z pewnością się z nim gdzieś już spotkałeś. Nie od dziś wiadomo przecież, że kiedy zachowanie dziecka różni się diametralnie od tego, jakie my, dorośli założyliśmy i akceptujemy, to z łatwością przypinamy takiemu delikwentowi łatkę „niegrzeczny/a”.

Nie słucha Pani w przedszkolu? Ależ ona nieposłuszna! Zrzucił talerz z obiadem na ziemię? Co za łobuz. Niestety, bardzo często wraz z takimi określeniami idzie błędna ocena – ocena dziecka, a nie emocji, które ono odczuwa. Zamiast zastanowić się nad przyczyną przechodzimy z marszu do skutku, najczęściej winiąc z góry dziecko za zaistniałą sytuację. Tymczasem są takie sytuacje, kiedy warto zatrzymać się i poświęcić chwilę na autorefleksję – jak JA zachowuję się w podobnej sytuacji? Jak JA się wówczas czuję? Zdarza się bowiem, że istota całej „niegrzeczności” dziecka tkwi w nas, rodzicach. W tym jak postępujemy z dzieckiem, jaki przyjęliśmy styl wychowawczy jak również w tym, jaka jest nasza granica tolerancji dla spektrum dziecięcych zachowań.

Niemniej jednak przydatną rzeczą w efektywnym rodzicielstwie jest ustalenie pewnych zasad postępowania. Zasady te pomogą nam w komunikacji z dzieckiem, ułatwią ją i „wygładzą” nierówności.  Oto 5 porad, jak „naprawić” małego łobuza:

1.Ustal reguły gry

Mało tego, sam też świeć przykładem. Krótko mówiąc – jeżeli jesteś notorycznym bałaganiarzem (tak, tak wiem – tylko geniusz panuje nad chaosem) a chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się porządkować swoje rzeczy – pokaż mu to. Odgruzuj ten specjalny fotel z praniem czekającym na lepsze czasy. Poukładaj książki, uporządkuj łazienkową drogerię. Postaraj się odkładać rzeczy na miejsce. I miej w głowie staropolską prawdę „Przykład idzie z góry”.

2. Włącz tryb „zaciętej płyty”

Pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy – Twoje dziecko jest odkrywcą. Jest tak zafascynowane odkrywaniem otaczającego świata, że Twoje prośby, uwagi czy komentarze schodzą na plan najdalszy z możliwych.  Dlatego też pewne rzeczy (czy to związane ze sprzątaniem, zachowaniem czy też innymi rzeczami, których usilnie próbujemy nauczyć dziecko) musisz powtarzać z uporem maniaka. Obiecuję, że przyniesie to po pewnym czasie efekty (sprawdzone info).

3. Działaj konsekwentnie

Od dziś konsekwencja to Twoje drugie imię. Dziecko musi uświadomić sobie fakt, że nieodpowiednie zachowanie niesie za sobą określone konsekwencje. I konsekwencje owe są pewne jak amen w pacierzu. Nie ma najmniejszej szansy na odroczenie ich w czasie, tudzież przerwanie. I jak już postanowisz to choćby się waliło i paliło nie włączaj tej bajki. Początki są ciężkie, efekty jednak warte zachodu.

4. Komunikuj się

Jasna i konkretna komunikacja z dzieckiem to klucz do sukcesu w wielu aspektach rodzicielstwa. Kiedy chcesz by Twoje dziecko wyniosło jak najwięcej z waszej rozmowy mów prosto i bez zbędnych ozdobników. Dokładnie (aż do przesady) wytłumacz o co Ci chodzi. Zamiast 15-minutowego monologu na temat złego (Twoim zdaniem) zachowania streść się w dwóch, trzech zdaniach.

5. Pamiętaj o dziecku

I ta zasada powinna być zawsze tą nadrzędną. Owszem, ustalenie pewnych ogólnych zasad współdziałania pomoże uporządkować życie rodzinne (przynajmniej w założeniu). Jednakże w tym całym ustalaniu, dyskutowaniu i wyciąganiu konsekwencji pamiętaj o jednym, – dziecko też człowiek! Ma swoje określone możliwości (cokolwiek by internety nie mówiły, żaden 3-latek nie będzie spontanicznie sprzątał po każdej zabawie). Ma swoje gorsze i lepsze dni, dokładnie tak jak Ty. Pamiętaj też proszę, że mniej znaczy więcej. Jeżeli „uzasadujesz” każdy, najmniejszy aspekt waszego życia skutek może być zgoła odmiennny od założonego, a niemalże wojskowy dryl przyniesie więcej szkody niż pożytku.

 

 

 

 

2 myśli na temat “5 krótkich porad dla rodziców niegrzecznych dzieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s