dziecko · rodzic

Strach ma wielkie oczy czyli dziecięce lęki w pigułce.

– Mamoo…ale ja się tak boiłam…

– Ale czegóż to kochanie?

– No, noo rybki ….

(Dla niewtajemniczonych w meandry dziecięcych bohaterów wyjaśniam – chodzi tu o przeuroczo uśmiechniętą, wesoło machającą z ekranu Rybkę Mini Mini, która to jeszcze dwa miesiące wcześniej wywoływała każdorazowo szeroki uśmiech u mojej Potomkini).

Powyższy dialog przeprowadzony całkiem niedawno z moją prywatną córką znakomicie obrazuje fakt, że to, co dla nas wydaje się  być wręcz irracjonalne, dla Naszych dzieci może stać się źródłem całkiem realnego strachu.

Myśląc o genezie zachowań lękowych u dzieci należy wymienić tu 2 główne aspekty związane z rozwojem dziecka. Mowa tu o niedojrzałości układu nerwowego oraz stałym nabywaniu nowych doświadczeń społecznych (czyli po prostu natłoku nowych, nieznanych sytuacji, w których dziecko musi nauczyć się radzić, a na dodatek jeszcze je rozumieć).

Wraz z rozwojem dziecka można zaobserwować pewne typowe rodzaje leków, które są związane z określonym przedziałem wiekowym. Wraz z upływem czasu niektóre lęki zanikają, zwykle po to by „dać miejsce” nowym.

U naszego trzylatka możemy najczęściej zaobserwować lęki o charakterze wizualnym (przykładowo potwory, czarownice). W tym wieku pojawia się również lęk przed rozstaniem z rodzicami (nie raz i nie dwa byłam jego naocznym świadkiem). Lęk separacyjny jest bardzo częstym towarzyszem dzieci, które rozpoczynają swoją przedszkolną przygodę i po raz pierwszy stają w obliczu dłuższego „niewidzenia się” z rodzicem. Dodatkowo nasze dziecko może bać się ciemności (również znam z autopsji) jak i przejawiać postawy lekowe wobec zwierząt, zarówno tych małych jak i tych większych ( z tym staramy aktualnie sobie poradzić, szczególnie w odniesieniu do psów).

Czterolatka z kolei mogą wystraszyć odgłosy mechaniczne typu silnik, odkurzacz, przejeżdżający obok pociąg. Słowem, na tym etapie pojawiają się nam lęki typowo słuchowe (które to po raz pierwszy można zaobserwować w okolicach 1,5 roku życia).

U pięciolatków pojawia się lęk przed zranieniem, lub też jakimkolwiek uszkodzeniem swojego ciała. Dodatkowo dzieci w tym wieku zaczynają się bać tzw.”złych ludzi” (przykładowo złodziei, włamywaczy).

Pewien wzrost natężenia reakcji lękowych zaobserwować można u dzieci sześcioletnich. Pojawiają się tu lęki o charakterze przestrzennym (lęk przed zgubieniem się). Często możemy też napotkać na strach przed istotami nadprzyrodzonymi, postaciami, z którymi dzieci mogły zetknąć się w bajkach czy też filmach. Nasz sześciolatek może zacząć bać się samotnego spania bo przecież pod łóżkiem „coś” siedzi.

Oczywistą sprawą jest, że ten skrótowy wykaz dziecięcych strachów nie jest pewnikiem, z którym spotkamy się wędrując z naszym dziecięciem poprzez kolejne etapy rozwojowe. Pamiętajmy również o tym, że lęki owe, choć dla Nas, dorosłych są nie raz i nie dwa do bólu śmieszne, dla naszych dzieci stanowią poważny problem. Najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić w takiej sytuacji jest wykazanie pełnego zrozumienia dla emocji małego człowieka. Doceńmy powagę sytuacji i dajmy naszemu dziecku wsparcie, którego niewątpliwie bardzo potrzebuje. Pokażmy, że ten straszny potwór, który przyczaił się złowieszczo pod łóżkiem jest w rzeczywistości tylko koszykiem, do którego kilka chwil wcześniej wrzucaliście wspólnie zabawki. Dla kurażu małego Obywatela możemy w pokoju zostawić małą lampkę, którą dziecko będzie mogło samo operować (sprawdzone info…no przynajmniej w jakiejś części ;). Dajmy naszemu Szczęściu jasny sygnał, że w razie najmniejszego nawet stracha jesteśmy tuż obok i służymy swoim bezpiecznym ramieniem w każdej chwili.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s